ידיעון פלורהולנד 2013

ידיעון פלורהולנד - מספר 30 2013

alt חדשות פלורהולנד

 צמחים ופרחים אכילים נסחרים בפלורהולנד

אם ידעתם ואם לאו, בפלורהולנד נסחרים גם צמחים ופרחים שיש בהם חלקים אכילים. על-פי חוק, צמחים כאלה נחשבים פרי או ירק, ועליהם לעמוד בתקנות הקבועות לגידולים כאלה. גם לקוחות רבים דורשים שהמוצרים יעמדו בתקנים.
בפלורהולנד, העוסקת בצמחי-נוי, לא קיימות תקנות והנחיות לצמחי מאכל. מאחר ואין עדיין 'וועדת מוצר' לצמחים אכילים, נאספו ביוזמת פלורהולנד כעשרה מגדלי פרחים אכילים, כמה לקוחות גדולים, ונציג ארגון הסיטונאים VGB, עם נציגי פלורהולנד.
הפורום הציע להכין תקנות כדלהלן:
משק שרוצה לספק צמחים אכילים צריך להצטייד בתוויתMPS לירקות ופירות, או תווית מקבילה. עמידה בתקן GlobalGAP בלבד אינה מספקת.
צמחים אכילים חייבים להיות מיוצרים לפי נהלי-גידול אחראי של צמחי מאכל.
צמחים שיכולים להימכר גם כאכילים וגם כלא-אכילים חייבים להיות מלווים במידע האם מותר או אסור לאכלם.
מקווים שעוד השנה יהפכו הנחיות אלה למחייבות ע"י המוסד למפרטי מזון.

פלורהולנד פתחה דיון ציבורי בין מגדלי צמחי-נוי אכילים במסגרת הרשת החברתית הפנימית Community, וכל מגדל שרוצה לשאול או להציע הצעות מוזמן להצטרף לדיון.
את יריית הפתיחה להתעניינות ב'פרחים אכילים' נתן המנכ"ל-לשעבר של מכרזת אלסמיר, הגמלאי אנדרה מולדר, אשר בראיון למקומון באלסמיר לפני כשנה קרא לאנשי הענף לאמץ את תת-הענף הזה ולכלול אותו בעסקי פלורהולנד. הוא כיוון אז בעיקר לצמחי-פקעת רבים הגדלים בהולנד כפרחי-קטיף, אך בארצות שונות הם משמשים ירק מאכל חשוב.
באחד הגיליונות האחרונים של מגזין פלורהולנד התראיין מגדל של פרחים אכילים Peter van Wijgerden. הוא סיפר שכובע הנזיר למאכל [בתמונה העליונה] נמכר טוב במכרזות פלורהולנד, ואילו מוצרים נוספים שהוא מגדל אינם מבוקשים, כי הקהל אינו מכיר אותם; אבל מסעדות היוקרה 'משוגעות עליהם' לדבריו.
הוא מנסה עכשיו לקדם את המוצרים הללו דרך תכנית טלוויזיה פופולרית בהולנד העוסקת בגינון ובפרחים. המגדל הזה מקיים אתר אינטרנט, ומזמין צרכנים ומגדלים ללמוד מניסיונו על סוג זה של צמחים. בשלב זה האתר רק בהולנדית, אך הכותרות בארבע שפות מעידות על הכוונה להתפתח: www.lookandtaste.nl פטר קורא מעל דפי המגזין ללקוחות ולפלורהולנד להרים את הכפפה ולפתח את קו המוצרים הזה "כי העשרת המבחר משפיעה לטובה גם על מכירת המוצרים הגדולים".
באותו הגיליון מסופר גם על קבוצה של 6 מגדלי קורקומה [בתמונה התחתונה] שמעבדים כ-60 דונם של צמח מיוחד זה, וייסדו מותג: Roots for Mood. הם מגדלים את הצמח למטרות נוי, רפואה (נגד סרטן), ומאכל. גם הם משווקים בפלורהולנד. לפרטים (גם באנגלית) www.rootsformoods.nl

[הערת העורך: האם יש כאן גומחת-הזדמנויות גם למגדלים בישראל? ימים יגידו. בכל-אופן, אתגר יש כאן].

המקורות: FloraHolland Magazine #5-2013 + FH Nieuws 06/06/2013

 'מכירה מוקדמת בשעון' מתרחבת גם לאדמונית

בניסוי המתמשך באלסמיר 'מכירה מוקדמת בשעון' [ראו ידיעון מס' 28] יכול המגדל להציע עד שליש מכל אצווה/קבוצת-מכירה שנכללה בתעודה הדיגיטלית, למכירה מוקדמת במחיר שנקבע על-ידו. הלקוחות המנויים על השרות יכולים לרכוש את התוצרת המוצעת, או חלקה, עד לשעה 5 בבוקר שלפני תחילת המכרזים בשעון. עכשיו נוספה לרשימת המוצרים הנכללים בניסוי גם האדמונית. בכנס סיכום העונה של גיפסנית הציג ירון כוכבי נתונים שהראו כי לאחר תקופת הסתגלות השיגו 'המכירות המוקדמות בשעון' מחירים גבוהים מאלה שהושגו בשעונים, לעתים עד כדי 30%+. כמובן שקשה להסיק ממוצר שהיה במחסור לגבי מוצרים אחרים; אך זה מסביר את הלחץ של מגדלים להצטרף לניסוי, אשר בינתיים אפשרי רק באלסמיר, מסיבות טכניות.

המקורות: ירון כוכבי + FH Nieuws 18/07/2013

 כנס סיכום עונת האדמונית התקיים בבית דגן

כנס מגדלי אדמונית התקיים במשרד החקלאות לסיכום עונת 2013. הכנס אורגן ע"י יחיאל שטיינמץ, רפרנט לגידול אדמונית במשרד החקלאות וע"י מוטי בנדל יו"ר ועדת מגדלי אדמונית במנהלת ענף הפרחים.
בכנס נטלו חלק מגדלים, חוקרים, מדריכים ואנשי שיווק.
ירון כוכבי מפלורהולנד סקר את התנהלות המגדלים מול המכרזה לאור השינויים החלים בפלורהולנד ובשוק כולו.
בכנס נערך גם דיון בנושא המכירות לשוק המקומי בישראל. המגדלים סיכמו עונה מוצלחת במיוחד, בעקבות הצירוף הנדיר של הָקדַמה משמעותית בפריחה בישראל ואיחור נדיר של הפריחה בהולנד.

בכנס נפרדו המגדלים ממרון סופר [בתמונה], שהיה מנהל מו"פ דרום במשך 5 שנים ופרש מתפקידו. אנו מצפים ומניחים כי דיווח על המידע שנמסר בכנס יפורסם ב'עלון הפרחים' של שה"מ.

נמסר ע"י ירון כוכבי

 לוח הפעילות במכרזת ריין-מאס בחודשים יולי-ספטמבר

133004בטבלה המופיעה בקישור זה  תמצאו את פירוט הימים בהם תהיה מכרזת ריין-מאס סגורה, ובאילו ימים מתוכם יהיה טיפול בפרחי יבוא, בתקופה עד סוף ספטמבר.

המקור: www.veilingrheinmaas.com

alt בשוקי הפרחים באירופה

 

 סיכום חצי שנה ביצוא ההולנדי של פרחים וצמחי נוי


כמה הערות והארות לנתונים השנתיים של היצוא ההולנדי במחצית הראשונה של 2013
היצוא הענפי במחצית הראשונה של 2013 נסוג ב-3.5%- לעומת 2012, והסתכם ב-2.99 מיליארד €. אשתקד במועד זה נרשם גידול מצטבר של 6%+. יצוא פרחי הקטיף קטן ב-3.5%-, לעומת גידול של 2.8%+ בתקופה המקבילה אשתקד. זהו כבר הרבעון הרביעי ברציפות שהיצוא ההולנדי אינו גדל.
בלשכת המסחרHBAG תולים את התופעה בשילוב של מצב כלכלי ('אמון הצרכנים' בלשונם) ושל תנאי מזג האוויר. אנו יודעים שמזג האוויר הקריר באביב באירופה השפיע על ההספקה שקטנה, וגרם למחירים לעלות. כך שהיצוא לא הצטמק בגלל מחירים נמוכים; אולי בגלל ירידה בכמויות זמינות.

 אך ההשפעה של הביקושים בשוק ניכרת מהדוח הזה, ומהתוספות שנמסרו בסקירה המילולית של ארגון HBAG:
העלייה ביצוא למזרח אירופה נבלמה. אם אשתקד בזמן הזה עמדו כל מדינות מזרח אירופה ביחד בעלייה של 10%+ בנתוני היצוא ההולנדי אליהן, הרי שעכשיו מסתכמת הצמיחה ב-2%+ בלבד. ההמחשה הטובה ביותר נראית בנתוני יצוא פרחי קטיף לרוסיה בטבלה לעיל: 2%+ גידול במחצית 2013, לעומת 43%+ גידול במחצית 2012. ועדיין – מזרח אירופה מהווה מנוע צמיחה באופן יחסי, כשחלקה בסך כל היצוא בתקופה האמורה הסתכם ב-14.9%, לעומת 14.1% אשתקד.
הנסיגה ביצוא למדינות דרום אירופה, הסובלות מכלכלה מקרטעת, הייתה השנה חמורה יותר (15%-) מאשר אשתקד (6%- ירידה בהשוואה ל-2011); ואין פלא בכך.
מדינות סקנדינביה, להוציא דנמרק, הראו צמיחה יפה (5%+ כולן ביחד); אך הן אינן מופיעות בטבלה. חלקן בסך כל היצוא ההולנדי הוא לא יותר מ-3%.
שלושת השווקים הגדולים – גרמניה, בריטניה, וצרפת, המהווים יחד כ-60% מסך-כל היצוא, נסוגו בשיעור קטן יחסית, אך השפעתן על הסכומים המוחלטים של היצוא היא כמובן קריטית.
הסוחרים מסכמים את התוצאות בסיפוק, משום שבהשוואה למגזרים אחרים הנסיגה בענף צמחי הנוי היא 'פחות גרועה'. הם רואים סיכויים לצמיחה בטווח הבינוני והארוך.

המקור: HBAG Bloemen en Planten 15/07/2013

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

 

 אם אתם במקרה בסביבה...

בקיץ, כמו בכל שנה, תתקיימנה בהולנד פעילויות רבות של ענף הפרחים, אשר יכולות להתאים למשפחות של מגדלי פרחים (ו'סתם' חובבי הפרח) אשר מתכננים לבלות חופשה בהולנד; גם לחופשה עם ילדים. האירועים המקומיים רבים מספור; להלן מידע על האירועים בהם פלורהולנד מעורבת באופן פעיל [אנו מביאים את שמות האירועים גם בהולנדית, כדי להקל עם המחפשים מידע באינטרנט]

Varend Corso 'תהלוכה מושטת' [או 'משט פורח'], בימים 2 עד 4 באוגוסט. סירות מקושטות בפרחים ובירקות מפליגות בתעלות לאורך עשרות קילומטרים. היציאה ממכרזת נאלדוויק. השנה הנושא הוא 'חלומות'.

Flower Parade Rijnsburg תהלוכת הפרחים של ריינסבורג, בימים 9 עד 11 באוגוסט. יציאה לדרך ממכרזת ריינסבורג בשבת ב-13:30. עגלות ומכוניות מקושטות בפרחים. הנושא השנה: אטרקציות ומופעי ראווה הולנדים.

Kindercorso Rijnsburg תהלוכת הילדים של ריינסבורג, ב-15 באוגוסט. כ-500 ילדים קטנים רוכבים על אופניים מקושטים בפרחים [בתמונה], או בעגלות תינוקות. יציאה ממכרזת ריינסבורג.

Zomerbloemententoonstelling תערוכת פרחי הקיץ בנאלדוויק, 29 באוגוסט עד 1 בספטמבר. [לא, אין כאן טעות דפוס; מילה בת 27 אותיות. תופעה נפוצה בכתיבה הולנדית...] התערוכה המקצועית השנתית לפרחי קיץ בכנסיה העתיקה של נאלדוויק. משולבים אירועים לבעלי חנויות.

Bloemencorso Eelde תהלוכת הפרחים של אילדה, 31 באוגוסט ו-1 בספטמבר. העגלות המקושטות ינועו במסלולן הקבוע בעיר הצפונית אילדה בשבת, וביום ראשון יוצגו לראווה בשילוב פעילות לקהל.

לפרטים נוספים על פעילויות אלה, בשפה האנגלית, הקישו כאן

המקור: FH Nieuws 17/07/2013

 החרם הרוסי לא יוחל על צמחי-עציץ מחממה

איסור היבוא לרוסיה של תפוחי-אדמה לזריעה ושתילים, לא חל על כל סוגי צמחי העציץ שגדלו בחממה. זוהי ההודעה הרשמית שנמסרה בשבוע שעבר, לאחר כשבועיים של אי-בהירות, מאז הוטל החרם ב-1 ביולי.
החרם, שהופעל כ'תגובה רוסית הולמת' (או 'תג-מחיר') לפסילת שתילי עצים מיובאים מרוסיה לאיחוד האירופי [ראו ידיעון מס' 28], מטופל ע"י שלטונות האיחוד האירופי, וגם סגנית שר הכלכלה ההולנדי לענייני חקלאות שוקלת לצאת במיוחד לרוסיה לטיפול במשבר. עכ"פ בענף צמחי הנוי נשמו לרווחה...

המקורות: Vakblad v d Bloemisterij 12/07/2013 + FH Nieuws 17/07/2013

 ענף צמחי הנוי ההולנדי יחסוך המון ע"י מרכזי-פיזור באירופה

שורה של מחקרים בהולנד הראו שענף הפרחים וצמחי הנוי יכול לחסוך עד 28% (!) מהוצאות ההובלה לפיזור התוצרת, וגם לקצר בשיעור דומה את זמן ההספקה, ולהקטין בהרבה את פליטת חמצן דו-פחמני, אם ישכיל להתארגן בכוחות משותפים ולהפעיל מרכזי-פיזור אזוריים ברחבי אירופה.
המחקרים בוצעו במסגרת פרויקט DaVinc3i [אכן, יש להולנדים חיבה מיוחדת לשמות בלתי סבירים לעין הישראלית...] שבו מעורבות שלוש אוניברסיטאות, פלורהולנד, ארגון סיטונאי הפרחים VGB, ארגוני מובילים, ומגדלים וסוחרים בענף.
הפרוייקט שם לו למטרה לחקור באופן יסודי את הדרכים לשמר את כושר התחרות, ואת המעמד המוביל של ענף צמחי-הנוי ההולנדי בשוק האירופי. [עוד על הפרוייקט בידיעון 16 מ-2012].
המחקרים מתמקדים בשלב זה בפיתוח Hub & Spoke model 'דגם מרכז וזרועות', של מרכזים אזוריים אליהם מובלת התוצרת במרוכז, ומפוזרת בקווים אזוריים. מה שמונע מכל יצואן את הצורך לפזר בכוחות עצמו את המשלוחים. נמצא שהחיסכון יכול להגיע גם עד 40%; הכל תלוי במידת ההשתתפות ושיתוף הפעולה.

[הערת העורך: כזכור, ניסוי ראשון שהופעל ע"י פלורהולנד של מרכז-הפצה בעיר ברמן בצפון גרמניה נסגר אחרי כשנה מחוסר הצדקה כלכלית, כתוצאה מהשתתפות נמוכה של הסוחרים. גם בישראל מתארגן עכשיו שת"פ לוגיסטי בין היצואנים לארגון ההובלה הימית של פרחים. נראה שאין מנוס משיתוף-פעולה כדי לעמוד בתחרות].

המקור: AgriHolland 19/06/2013