ידיעוני פלורהולנד - 2013

ידיעון פלורהולנד - מספר 34 2013

alt חדשות פלורהולנד

 טימו הוחס נפרד מפלורהולנד

ב-5 בספטמבר [במקרה, בדיוק בראש השנה שלנו...] יהיה יום העבודה האחרון של המנכ"ל טימוֹ הוּחֵס בפלורהולנד. בערבו של יום תערך בריינסבורג קבלת-פנים, אליה הוזמנו כל חברי ועובדי פלורהולנד, והבאים עִמה בקשרי עבודה.
לקראת העזיבה שלח טימו מכתב לכל חברי הקואופרטיב, וזו תמציתו: עברו כשבע שנים מאז התחלתי לעבוד במכרזת אלסמיר, ב-1 במאי 2006. היו אלה עבורי שנים נפלאות של צבירת ניסיון והשראה. הרבה מאוד שינויים התרחשו בפלורהולנד במשך שבע השנים הללו. כולם במטרה לשפר את השרות שאנו מספקים לחברים שלנו. לרוב זכיתי לתמיכת החברים והעובדים לביצוע השינויים הללו.
קצרה היריעה מלמנות כאן את כל השינויים, אמנה כאן בקצרה את החשובים שבהם:
המיזוג בין 'פלורהולנד' הישנה לבין מכרזת אלסמיר, שיצר את פלורהולנד החדשה, אשר הפכה, עם חגיגות המאה ל'פלורהולנד המלכותית'.
המיזם המשותף בגרמניה והקמת מכרזת ריין-מאס, ומיזוג מכרזתTFA לתוך פלורהולנד.
קבלה לחברות בקואופרטיב של 700 מגדלים 'בינלאומיים'.
הסבת העגלות ויצירת 'עגלת מכרזה אחידה' לכל המכרזות.
מכירה לפי תמונה, מכירה וירטואלית, קניה מרחוק, וצמצום מספר אולמות המכרזה.
נטילת אחריות לקידום המכירות, ויצירת מנגנון 'קידום מכירות ייחודי למוצר' לפי בחירת המגדלים.
תהליך 'שינוי תרבותי', האחדת שיטות העבודה במכרזות השונות, והמעבר מניהול סניפים לניהול מרכזי.
שרותי שיווק חדשים כמו 'בלומיסט אקסלוסיב', 'שרות לרשתות שיווק', ועוד.
סקרי עמדת המגדלים ועמדת הלקוחות, ויישום הלקחים מהם.
שינוי מעמד 'ועדות המוצר', הקמת 'ועדות מוצר' חדשות, והקמת 'מועצות מייעצות' לפרחים ולצמחים.
התחלת יצירת 'פלטפורמה לעסקאות בינלאומיות', כולל קליטת לקוחות שאינם פעילים בהולנד.
השתלבות פעילה בפרוייקטים כלל ענפיים, בשיתוף הממשלה, הסוחרים, ומוסדות מחקר, לקידום הענף כולו. ביניהם – הובלת פרוייקט Top Sector ותמיכה בפרוייקט Greenport Holland.
כל שנה הצלחנו לרדת בהוצאות התפעול. התהליך לווה בקשיים לא מעטים; נאלצנו לעתים להיפרד מעובדים טובים ומסורים. זה לא היה תהליך קל; לעתים עמדנו תחת בקורת ציבורית, ולא היינו פופולאריים בתקשורת ובין פעילים שונים בענף.
אני תמיד הונחיתי ע"י האינטרס הקולקטיבי: להביא את התמורה הגבוהה ביותר, בהוצאה הנמוכה ביותר. אני מודע היטב לכך שבענף שלכם ניצבים מכשולים לא פשוטים; אך אתם יכולים להיות מרוצים מהעובדה שהלקוחות ממשיכים לרכוש את המוצרים שלכם, וכי עובדי פלורהולנד מתאמצים להשתפר כל הזמן. מותר לכם להיות גאים בענף שלכם. זכות גדולה הייתה לי לעבוד עבורכם.
את ההזמנה לבוא 'ולהרים כוס בירה' במסיבת הפרידה הוא מלווה בבקשה לא להביא מתנות, ומבקש במקום זאת לתרום לקרן לטובת חולי סרטן ומשפחותיהם המקיימת מסע התרמה Pre Ride for the Roses.

המקור: FH Nieuws 15/08/2013

 תוויות איכות – המידע מופיע בשעון

אולי לא כולם מודעים לכך, אבל כאשר התוצרת הנמכרת בשעון מעוטרת באחת מתוויות האיכות – המידע הזה מופיע על גבי השעון בעת המכירה, ונחשף לעיני הקונים באולם או ב'קניה מרחוק'.
לכל אחת מהתוויות ישנה אות-סימול, אשר הקניינים יודעים לזהות באמצעותה את סוג התווית.
בפני מגדלי הפרחים עומדות כיום מספר אופציות לרישוי/התוויה של איכות המוצר ואיכות תנאי הייצור:
שמירה על הסביבה – MPS A, B, C
תנאי עבודה הוגנים – לדוגמה: MPS-SQ, KFC, Fair Choice
מסחר הוגן (כולל דאגה לעובדים) - Fair Flowers Fair Pants
תווית איכות ותנאי עבודה הוגנים - GlobalGAP

המקור: Aalsmeer Nieuwsbrief 15/08/2013

alt בשוקי הפרחים באירופה

 מתחילים לחזור הביתה

בשבוע 32 המחירים המשיכו לעלות, ואפילו בשיעור משמעותי – 27%+ לעומת שבוע 31, מבלי שהכמויות השתנו באופן מהותי. גם הפיגור לעומת אשתקד הצטמצם לשיעור זניח של 2%-.
את השינוי במגמה זוקפים לזכות ההקלה בחום, ותחילת השיבה מחופשות. כידוע, אנשים השבים מהנופש דואגים בד"כ 'להחזיר את הבית לחיים', ובדפוסי ההתנהגות האירופית זה כולל גם הכנסת פרחים וצמחים הביתה.
בשבוע 32 הובילו החרציות את השיפור במחיר הממוצע; הוורדים עדיין פִּגרו אחר רמת המחיר של אשתקד. בלטו במחירים טובים בהרבה מאשתקד בשעונים: אמיתה (28%+), אקליפטוס (24%+), גיפסנית (28%+), חרציות (35%+), נץ חלב (65%+), סולידגו (57%+), וסיפן (44%+). כולם מלבד האקליפטוס הגיעו בכמות קטנה בהרבה מזו של אשתקד.
בלטו ברמת מחיר נמוכה לעומת אשתקד: אגאפנטוס (40%-), גרברה גדולה (41%-), דלפיניום (26%-), היפריקום (31%-), צבעוני (48%-), ציפורן ננסית (19%-), ושושן 29%-). מחזור המכירות של פלורהולנד מתחילת השנה עומד כעת על רמה כמעט זהה לזו של אשתקד בעת הזו.

בשבוע 33 המשיכו המחירים בשעונים לעלות במהירות; 32%+ לעומת שבוע 32, תוך עליה קלה בכמות הכללית. את העלייה בממוצע הכללי הובילו הפעם הוורדים הגדולים, והחרציות. בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע הכללי לפרחי קטיף גבוה בשיעור 29%+.

המידע האחרון על כלכלת הולנד אינו מבשר התאוששות מהירה. זה משפיע על מצב הרוח הצרכני; ההולנדים נמנעים עתה מצרכנות פזרנית. מזג האוויר היה נעים בשבוע האחרון. התחזית צופה טמפרטורות נוחות בצפון, במערב, ובמזרח אירופה, עם פה-ושם ימי גשם ועננות. רק באגן הים התיכון הקיץ עדיין בעיצומו.

המקורות: FH prijsinfo wk 32 + CNN Weather + FH Eelde News wk 33

 מהיכן מגיעים פרחי-יבוא לפלורהולנד?

מקורות היבוא לפלורהולנד ב-2012

המקור: FloraHolland

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

 נלחמים להצלת חוות הנוי ליד מדרשת רופין

לאחר 65 שנות פעילות , ועקב החלטה של בית המשפט, יוקטן שטח הגן הבוטני של 'חוות הנוי' ליד מדרשת רופין ב 15 דונם, שיועברו למדרשה.
השטח המועבר כולל את הכניסה לגן, מבני המשרדים, וכל כניסת התשתיות (מים וחשמל). הגן הבוטני יישאר ללא תשתיות, ללא מבנים, שחלקם מבני מורשת, וללא אפשרות כניסה וביקור.
כבר היום מתחיל הגן להתייבש עקב חוסר השקיה. משרד החקלאות והמועצה האזורית עמק חפר, שהגן נמצא בתחומה, יכולים עדיין לשנות את המצב ולהציל את הגן. אריאל בנימין, בנה של רות בנימין ז"ל אשר ניהלה את החווה, מרכז מאבק ציבורי להצלת הגן הבוטני.
לא רבים יודעים כיום, אבל מגדלי הפרחים בישראל חבים הרבה לגן הבוטני, ולזכרה של רות בנימין. הסיפור הבולט ביותר הוא הרוסקוס, עצבונית החורש, שהפך למוצר ישראלי ייחודי בשוק ענפי הקישוט, ושומר על מקום יציב בשוק עד היום.
הכל החל ב-1970, כשרות ז"ל הציעה לצעיר הנמרץ גבי לוקר, אז איש מועצת הפרחים, לנסות ולהפוך את ענפי השיח הנפוץ בגינות למוצר מסחרי, בגלל תכונותיו המיוחדות. רבים לִגלגו אז על רות, כי "מה היא מבינה בשיווק"; אבל היה קומץ שהקשיב לה, "והשאר היסטוריה" כמאמר הקלישאה.
בסיפור המלא אפשר לצפות בסרט הווידאו שהכין הגמלאי גבי לוקר; הגישה דרך אתר הידיעון.
ראוי אפוא שמגדלי הרוסקוס ושאר ענפי הקישוט, במיוחד תושבי עמק חפר, ירתמו עכשיו להצלת פינת החמד, שהיא חלק ממורשת הענף שלנו; ולו למען זכרה של רות בנימין.

כדי לסייע אפשר להתקשר אל אריאל בנימין This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. טלפון: 055-8807223, או להיכנס לאתר גינת נוי וגם לאתר ארגון לגננות ונוף.

המקורות: מערכת הידיעון + www.ginatnoy.co.il

 'סיפורי-סבתא', או: "הדבר היה ככה"

אפרופו רוסקוס:
מעטים יודעים כיום כי הרוסקוס הישראלי הוא למעשה המוצר הראשון שלכבודו נבנה במכרזת אלסמיר ההסדר של 'עסקאות תיווך', שנודעו אח"כ במונח BB, שהובילו בהדרגה למח' 'קונקט', האחראית לשיעור גדל והולך במחזור המכירות של פלורהולנד.
הראשונים בהולנד שגילו את ערכו הייחודי של ענף הרוסקוס היו מגדלי הסחלב 'צימבידיום' בהולנד. הם היו שולחים לשעון ענף פורח בודד, טבול במבחנה עם מים, מלווה בענף ירוק. אלא שהענף הנפוץ אז, שרך עלה-העור, היה נובל הרבה לפני שהסחלב סיים את חיי האגרטל שלו, וגרם למפח-נפש אצל הלקוחות.
רק לענף הרוסקוס היו חיי מדף ארוכים לא פחות מלצימבידיום. מגדלי הצימבידיום היו רוכשים אפוא ענפי רוסקוס, מרגע שאלה הופיעו בשוק; ענפים אשר היו חוזרים למחרת לשעון בתוך המבחנה של הסחלב.
מהר מאוד הגיעו אנשי השיווק הישראלים ונציגי מגדלי הסחלבים להסכם של מכירה ישירה, אשר חסכה לכולם זמן והוצאות.
חביב האזה הוא שניצח על ארגון המשלוחים מהמגדלים שהסכימו להצטרף לעסקה, ושמר על רמת איכות אחידה.
הנהלת מכרזת אלסמיר התארגנה וייסדה את נהלי 'עסקה ישירה', שאז טרם היו קיימים במכרזות. זה קרה כבר ב-1975, שנתיים בלבד לאחר שפרחי ישראל החלו להימכר באלסמיר.

המקורות: מערכת הידיעון + חביב האזה

 וורדים בהובלה ימית מקניה – המכולה בדרך

לאחר הכנות ממושכות וקפדניות יצאה לאחרונה לדרכה המכולה הימית הראשונה עם וורדים מנמל מומבסה שבקניה להולנד.
הניסוי המסחרי נערך במסגרת פרוייקט GreenCHAINge אותו מוביל ארגון המחקר של אוניברסיטת ווכנינגן, ומשתתפים בו ארגון סיטונאי הפרחים ההולנדים VGB, 'מועצת הפרחים של קניה' KFC, וחברת הספנות Maersk. כמו-כן שותפים למחקר מטפחים ומגדלים של וורדים.
לפני הביצוע נבחנו היטב הזנים המתאימים, אופן הטיפול המוקדם בפרחים, האריזה האופטימלית, וכמובן תנאי הטמפרטורה והאווירה במכולה.
קניה מייצאת בשנה כ-120,000 טונות של פרחים באוויר, ולכן יש בהובלה הימית פוטנציאל לחיסכון רב עבורה.

המקור: Wageningen UR Food & Biobased Research 08/08/13