ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 20 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

הסדנאות התקיימו כמתוכנן

בשבוע שעבר התקיימו בישראל שתי סדנאות, במסגרת הסבב השני של דיונים בנושאי מבנה המשילות באגודה, ובדרכים לחיזוק השעונים. המפגשים נועדו גם להעביר מידע לקראת האסיפה הכללית הקרובה. בשני המפגשים, בעין-ורד ובתלמי-יוסף, השתתפו כ-42 מגדלים-חברים, ולצִדם נציגי חברות היצוא. על סדר היום ואת רשימת המשתתפים מהולנד אפשר לקרוא בידיעון מס' 19.

על הדיונים במפגש עין-ורד מספר לנו ארז יונש:

למפגש היו 4 מטרות עיקריות:

 1. הצגת תכנית המשילוּת החדשה - לאחר סבבי הפגישות הקודמים, גיבש צוות מטעם פלורהולנד מבנה ניהולי שונה מהמבנה הקיים כיום. ע״פ ההצעה (שתובא לאישור באסיפה שתתקיים בסוף החודש) תורכב ועדה מ-40 נציגים מחתך מייצג שתהיה בעלת סמכויות נרחבות. ניתן וכדאי לקרוא את ההצעה לפני ההצבעה. כל המידע אודות ההצעה להקמת 'מועצת חברים', בשפה האנגלית, זמין לעיון במדור מיוחד באתר האינטרנט של רויאל פלורהולנד. שם תמצאו גם קישורים לסרטי הווידאו השונים, וכן את רשימת חברי המועצה הניסיונית.
 2. הצגת הדוח השנתי לשנת 2017.
 3. דיון פתוח על 'מעמד השעון' וכיווני פיתוח בעתיד - בנושא זה סברו רוב המגדלים שיש לשמור על השעון כגורם מרכזי בשוק הפרחים. יתרונותיו כגורם שמשפיע על קביעת המחיר, והיכולת לווסת כמויות פרחים תוך כדי מתן מחיר הוגן לשני הצדדים חשובים מאוד למכרזה בפרט, ולשוק הפרחים בכלל. בו-בזמן חשוב להמשיך ולפתח את ערוצי המכירה הישירה במקביל לשעון.
 4.  החזון של רויאל פלורהולנד - לפי המידע שנמסר לנו חוזרים לכור מחצבתנו להיות רק זירה בינלאומית למוצרי נוי. השעון חוזר להיות הכלי העיקרי והמיוחד שיפגיש היצע וביקוש. כל הנושא של קידום המכירות יחזור לפעילות של הלקוחות שלנו.

לסיכום: היה מעניין לפגוש את הגורמים המעורבים מהצד ההולנדי ולשמוע על כיווני ההשקעה של רויאל פלורהולנד ועל היעדים שהם מציבים. ההנהלה רואה חשיבות גדולה במתן מענה לצרכים של מגדלים מישראל וחשוב לתת לה משוב על הפעילות שנעשית.

כמו כן נמסר שמהאסיפה הקרובה יהיה ניתן להצביע מרחוק מבעוד מועד [ראו הידיעה הבאה בהמשך] לדעתי, חשוב לנו, כמגדלי ישראל, להצביע באסיפה על מנת שנקבל ייצוג משמעותי.

רשם ארז יונש

אפשר להצביע מרחוק – אך יש להיערך מראש

מעתה, חברים שאינם יכולים להיות נוכחים באסיפה הכללית – יכולים להצביע מרחוק, באמצעות טלפון חכם, טאבלט, או מחשב-נייד. זה מתאפשר באמצעות יישומון/אפליקציה אשר יש להוריד ולהתקין מראש.

הצבעה מראש, לפני 31 במאי:

 • יש לשלוח הודעת דוא"ל לכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. שהיא ייחודית למטרה זו, ולבקש אפשרות להצביע מרחוק, תוך ציון הפרטים האישיים – שם ומספר המגדל.
 • בתוך יומיים מקבלים בחזרה בדוא"ל 'כרטיס הצבעה' עם הוראות כיצד להוריד ולהתקין את הישומון המיוחד, וכן שלושה קודים: זיהוי האסיפה, זיהוי המשתמש, וסיסמה.
 • את הבקשה יש להעביר לא יאוחר מיום 30 במאי בשעה 17:00 שעון הולנד (18:00 שעון ישראל)
 • לאחר קבלת הקודים ניתן להיכנס למערכת ולהצביע על כל אחד מהסעיפים העומדים להצבעה (אין צורך להמתין למועד האסיפה בפועל).
 • מי שמתחרט על אופן הצבעתו יכול להצביע שוב (ושוב), וההצבעה האחרונה תבטל אוטומטית את קודמותיה. ההצבעה נשמרת במערכת, ומתווספת לספירת הקולות בעת ההצבעה באסיפה בפועל.
 • הצבעה מראש אפשרית עד יום 30 במאי בשעה 19:30 (20:30 לפי שעון ישראל)

הצבעה בזמן-אמת תוך כדי האסיפה:

 • יש לשלוח הודעת דוא"ל לכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. שהיא ייחודית למטרה זו, ולבקש אפשרות להצביע מרחוק, תוך ציון הפרטים האישיים – שם ומספר המגדל.
 • בתוך יומיים מקבלים בחזרה בדוא"ל 'כרטיס הצבעה' עם הוראות כיצד להוריד ולהתקין את הישומון המיוחד, וכן שלושה קודים: זיהוי האסיפה, זיהוי המשתמש, וסיסמה.
 • את הבקשה יש להעביר לא יאוחר מיום 30 במאי בשעה 19:30 (20:30 שעון ישראל).
 • האסיפה תתחיל ביום 31 במאי בשעה 19:30 (20:30 זמן ישראל). יש להיכנס למערכת, בעזרת הקודים שהתקבלו, בעוד מועד, כדי להשתתף בהצבעה הניסיונית, המתבצעת תמיד לפני התחלת ההצבעות בפועל.
 • ההצבעה מרחוק מתווספת אוטומטית לספירת הקולות בהצבעה על כל אחד מהסעיפים.

מי שבכל-זאת יגיע לאסיפה, וירשם בכניסה כמשתתף, יקבל לידיו מכשיר הצבעה, והצבעתו הקודמת תמחק. הוא יוכל אז כמובן להצביע כמו שאר הנוכחים באסיפה, בעזרת מכשיר ההצבעה האלקטרוני שקִבּל.

המקור: מכתב מאת Peter Otto מתאם קשרי מגדלים ברויאל פלורהולנד 09/05/2018

כעס על השבתת המכרזות ב'יום העלייה לשמים'

כידוע, מכרזות רויאל פלורהולנד (מלבד אילדה) היו סגורות למסחר ביום חמישי שעבר, 10 במאי, לרגל החג הנוצרי 'יום העלייה לשמים'.

מסתבר שההחלטה לסגור עוררה זעם רב בקרב לא מעט מגדלים וסוחרים. "השבוע הכי עמוס בשנה, טמפרטורות גבוהות, ורויאל פלורהולנד סוגרת את הדלתות. כמה חוסר הבנה וחוסר התחשבות במגדלים ובלקוחות, בין היושבים שם במגדָל-השן..." צייץ בטוויטר מגדל. הכעס הגיע גם לעיתונות היומית.

בשם רויאל פלורהולנד הגיב אחד המנהלים באמרו: "החלטות כאלה מתקבלות אצלנו תמיד תוך התייעצות עם מגדלים ולקוחות. כנראה שקשה לרצות את כולם..." כתב העיתון שוחח עם שורה של מגדלים ולקוחות, והגיע למסקנה שלקוחות גדולים מסתדרים לא רע עם יום חופש, ואילו הקטנים יותר מתקשים לעתים 'לבלוע' כמויות גדולות, שהתאספו במשך יומיים, במערכת הלוגיסטית שלהם.

המקור: 08/05/2018 BPN

תזכורת: ימים בהן המכרזות תהיינה סגורות למכירות בשבועות הקרובים

* במכרזת אילדה תתקיים מכירה בשעונים ב-10 במאי, יום העלייה לשמיים, בגלל הקרבה ליום-האם. בימים ללא מכירה המכרזות תהינה פתוחות להספקת תוצרת. על כל אחד להתעדכן מול הפורק שלו.

 

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 18 18 [כפי שדווח כאן בשבוע שעבר] מחירי הפרחים בשעונים עלו, כצפוי, והממוצע עמד על כמעט 28 סנט לגבעול; כ-21%+ יותר מהממוצע בשבוע הקודם. הכמות עלתה בשיעור 23%+.
ובהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע דומה; נמוך בשיעור 1%-, בעוד הכמות הכללית הייתה כמעט זהה.
בהשוואה לשבוע 18 בשנת 2016 היה המחיר הממוצע נמוך בכ-4%-.

בשבוע מספר 19 מחירי הפרחים בשעונים עלו עוד, כצפוי, והממוצע עמד על כמעט 32 סנט לגבעול; 14.3%+ יותר מן השבוע הקודם. זאת תוך ירידה קלה בכמויות (3%-).
ובהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע כמעט זהה (1%-), בעוד הכמות הכללית הייתה נמוכה ב-9%-.
בהשוואה לשבוע 19 בשנת 2016 היה המחיר הממוצע גבוהה ב-22%+ [ראו באיור למעלה מימין] אך זאת בגלל שוני בתאריכי יום-האם [שחל תמיד ביום ראשון השני של חודש מאי].

בעקבות המחירים הנמוכים בחודש הקודם, והכמויות הנמוכות עכשיו, מחזור המכירות הכולל המצטבר מראשית השנה עדיין נמוך ב-1.8%- מאשתקד. עם-זאת, היקף המכירות המצטבר גבוה מעט (0.6%) מזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

האם צפוי מחסור בנפח תובלה אווירית בעולם?

חברת הייעוץ האמריקאית Cargo Facts Consulting, פרסמה לאחרונה תחזית לגבי נפחי התובלה האווירית בשנים הבאות. הסקר צופה גידול שנתי ממוצע של 4%+ בביקוש לנפחי הובלה; זאת לאחר גידול חריג של 9%+ שנרשם ב-2017, אחרי מספר שנות קיפאון.

לפי חישוביהם, הלוקחים בחשבון גם את גיל מטוסי המטען הנמצאים בשרות כיום ואת קצב בלייתם, יש צורך בתוספת של כ-3,000 מטוסי מטען חדשים במשך 20 השנים הבאות; כלומר כ-150 מטוסים חדשים מדי שנה בממוצע.

כיום פועלים בעולם כ-2,000 מטוסי מטען; מהם כ-250 מטוסי בוכנה קטנים. הסקר צופה כי 75% ממטוסים אלה יסיימו את חייהם עד שנת 2037.

הסקר עצמו (לפחות החלק ששוחרר לפרסום בחינם) אינו עוסק בשאלה אם ייצור מטוסי מטען חדשים צפוי להדביק את קצב הגידול הצפוי בביקוש, אך חוגים בענף כבר הגדירו את התחזית "איום במחסור אפשרי בנפחי מטען פנויים".

המקורות: Vakblad v d Bloemisterij + Cargo Facts Consulting 04/05/2018

אסון בקניה: עשרות טבעו בפריצת סכר אגירה

בעקבות כחודשיים של גשמים בלתי פוסקים בקניה, קרס סכר של מאגר מי-גשמים של אחד ממשקי הפרחים, ונחשול המים שטף אתו שכונה של כ-450 סוכות-מגורים במורד הנחל. לפחות 47 אנשים נספו, בהם נשים וילדים, ועוד 40 הוכרזו כנעדרים.

בלב 'השבר האפריקאי' Rift Valley הפורה בקניה, בסביבות אגם נקורו Nakuru שמצפון לאזור גידול הפרחים העיקרי באגם נאיוושה Naivasha, נפרץ הסכר של מאגר השייך לחב' גידול הוורדים סולאי Solai farm. תושבים מקומיים טענו שהסכר היה בנוי באיכות גרועה. מנהלי החווה טוענים כי שיטפון ביער במעלה הגבעה הביא לסחף של עצים שלמים, שהגיעו עם הזרם ופגעו בסכר. נמסר כי באזור קיים לפחות עוד מאגר אחד שנמצא בסכנת קריסה.

הגשמים בקניה גרמו להאטה בהבשלת הפרחים, כמו-גם למחלות, מה שהביא למחסור בוורדים קנייתים לקראת מכירות יום-האם באירופה.

ובספרד, באזור אלמריה, גרמו סופות-ברד ביום 1 במאי לנזקים עצומים לחממות ובתי-רשת. לפחות 400 דונמים של מבנים נהרסו כליל. נראה שרוב הנזק נגרם לשטחי ירקות.

המקורות: HortiBiz / Reuters 11/05/2018